Żabka testuje elektryczną ciężarówkę w Warszawie

Od końca lipca w Warszawie i okolicach możecie spotkać elektryczną ciężarówkę Scania 25P, rozwożącą towar do sklepów Żabka. Na razie to faza testowa elektromobilnej logistyki, w ramach której operator sieci sklepów sprawdzi też działanie ładowarki dostarczonej przez Eko-Energetykę

Scania 25P B4X2NB to elektryczna, dwuosiowa, 19-tonowa ciężarówka z pakietem 9 baterii o łącznej pojemności 300 kWh. W specyfikacji tego modelu doczytaliśmy, że ładowanie baterii, wykonanych w technologii Li-Ion NMC, odbywa się z maksymalną mocą 130 kW. To niezbyt szybko, co daje współczynnik ładowania na poziomie 0,43 C (szybkość ładowania / pojemność baterii). Zasięg po dwóch godzinach postoju na ładowarce wynosi około 200 km. Żabka i Scania we wspólnym komunikacie informują o 300 km zasięgu maksymalnego. Wraz z pojazdem Żabka otrzyma także od Scania mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go, zbudowaną przez firmę Ekoenergetyka-Polska.

Tymczasem w jednym z ostatnich filmów Bjorna Nylanda możecie dostrzec elektryczną ciężarówkę Volvo ładującą się na stacji Ionity z mocą 240 kW przy stanie baterii wynoszącym 80%.

Fot.: Scania

Moc silnika testowanej ciężarówki wynosi 230 kW (do 290 kW w szczycie), a moment obrotowy 1300 Nm (do 2100 Nm w szczycie). Przy 19 tonach masy całkowitej ładowność wynosi od 6,5 do 8 ton zależnie od rodzaju zabudowy i specyfikacji. 

Dwie elektryczne ciężarówki na 8000 sklepów Żabki

Scania 25P to drugi testowany przez Żabkę pojazd elektryczny. Od 2019 r. sieć prowadzi testy zeroemisyjnych pojazdów dostawczych, a od 2021 r. posiada w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny z zabudową chłodniczą, który dostarcza towar do sklepów na Śląsku. Sieć ma własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie oraz Plewiskach oraz w centrali.

Wychodzi na to, że we flocie Żabki, pracują obecnie dwie elektryczne ciężarowki na 8000 sklepów w Polsce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *