Indeks Oszczędności – diesel coraz mniej atrakcyjny

Jak co tydzień, publikujemy Indeks Oszczędności z jazdy elektrykiem w porównaniu do samochodów napędzanych benzyną, olejem napędowym i gazem LPG. W tym tygodniu, po ostatniej skokowej podwyżce ceny oleju napędowego, skala oszczędności z jazdy elektrykiem wobec diesla i benzyny jest taka sama. 

To jak liczymy oszczędności możecie przeczytać tutaj. Przypomnijmy, że do obliczeń przyjmujemy roczny przebieg samochodu na poziomie 20 000 km.
Według danych firmy konsultingowej Reflex, z ostatniego piątku (26 sierpnia 2022 r.), benzyna potaniała nieznacznie i kosztuje obecnie średnio 6,63 zł za litr. Wyraźnie podrożał jednak olej napędowy i trzeba za niego płacić średnio 7,48 zł za litr (prawie 40 groszy więcej niż tydzień wcześniej). Eksperci z biura Reflex prognozują, że rosnący trend na cenie oleju napędowego może się w najbliższym czasie utrzymywać.

Prawie 9000 zł mniej za jazdę elektrykiem

Biorąc pod uwagę najnowsze ceny paliw podane przez Reflex oszczędności z jazdy elektrykiem, zużywającym 16 kWh/100 wynoszą rocznie 8 839 zł wobec samochodu z silnikiem diesla i 8 890 zł rocznie wobec samochodu spalającego benzynę. Gdyby na elektryka przesiedli się kierowcy tankujący LPG mogliby zaoszczędzić 3 999 zł rocznie. 

W skali miesiąca jazda elektrykiem przekłada się na wydatki mniejsze o 741 zł rachunki za benzynę. Rachunki za ON będą mniejsze o 737 zł i 333 zł niższe niż za LPG. 

Podsumowując, kierowcy elektryków mają, przy dzisiejszych cenach paliwa i energii elektrycznej 73% niższe wydatki niż tankujący benzynę i olej napędowy. Wydają też 40% mniej niż kierowcy z autami zasilanymi LPG. 

Tak jak pisaliśmy tutaj, nominalna skala oszczędności rośnie tym bardziej im wyższy jest przebieg. Przykładowo, dla samochodów z rocznym przebiegiem na poziomie 30 000 km oszczędności z jazdy elektrykiem wobec tankowania paliwa przekraczają obecnie wyraźnie 1000 zł miesięcznie. 

Oszczędności z jazdy elektrykiem do policzenia samemu

Jak co tydzień pozostawiamy do Waszej dyspozycji plik XLS do pobrania, gdzie możecie policzyć skalę oszczędności samodzielnie. Wystarczy podać własny roczny przebieg i zużycie paliwa oraz energii dla samochodu elektrycznego. Polecamy! Nam nie nudzi się przeglądanie jak wiele oszczędzamy każdego miesiąca.

Autopoprawka – obniżony VAT na energię elektryczną

Jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na Facebooku, że cena energii elektrycznej w naszych wyliczeniach wydawała mu się zbyt wysoka. Miał rację! W wyliczeniach dla wcześniejszych tygodni przyjęliśmy stawkę VAT na prąd w wysokości 23% zamiast 5%. Nasz błąd wynikał z tego, że obliczenia tworzyliśmy pod koniec lipca, kiedy w taryfach dostawcy energii widniały stawki na sierpień uwzględniające wyższy VAT, bez naliczenia przedłużonej ulgii, obowiązującej najpierw do końca lipca, a następnie do końca października. Sukcesywnie będziemy w związku z tym poprawiać nasze archiwalne teksty, zachowując tryb zmian, by było jasne jak obniżony VAT na energię wpływa na opłacalność jazdy elektrykiem. W powyższym tekście wszystkie dane są już aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *