Diesel jeszcze bardziej traci do elektryka – Indeks Oszczędności

Ostatnie podwyżki cen oleju napędowego wywindowały koszt tego paliwa niemal do rekordowych poziomów z połowy tego roku. Tym samym jazda dieslem, w porównaniu do elektryka, jest mniej opłacalna niż poruszanie się samochodem benzynowym. Poruszanie się elektrykiem jest 74% tańsze niż autem z silnikiem wysokoprężnym – wynika z najnowszych obliczeń Indeksu Oszczędności JadeElektrykiem.pl

O tym jak wyliczamy oszczędności możecie przeczytać tutaj. Możecie również pobrać plik XLS tutaj, aby dopasować wyliczenia do własnego zużycia paliwa, energii lub rocznego przebiegu.

W ostatnim tygodniu olej napędowy podrożał do 7,74 zł za litr, cena benzyny wzrosła nieznacznie do 6,64 zł za litr, zaś autogaz minimalnie potaniał do 3,18 zł za litr – informuje firma Reflex. 

Oznacza to, że kierowca używający elektryka oszczędzi rocznie 9 229 zł (769 zł miesięcznie) w porównaniu do tankowania oleju napędowego. Oszczędności wobec tankowania benzyny wynoszą rocznie 8 907 zł (742 zł na miesiąc). Tankujący autogaz płacą rocznie 3979 zł więcej niż kierowcy elektryków (332 zł więcej miesięcznie). 

Diesel mniej opłacalny niż benzyna vs elektryk

Po raz pierwszy odkąd wyliczamy Indeks Oszczędności używanie diesla jest mniej korzystne, w porównaniu do elektryka, niż jazda benzyną. Różnica w cenie tych paliw jest tak duża, że niższe spalanie silników diesla nie jest w stanie zrekompensować wysokiej ceny paliwa. Przy obecnych cenach paliw kierowcy elektryków podróżują o 74% taniej niż użytkownicy diesli i 73% taniej niż kierowcy poruszający się autami na benzynę. Jazda elektrykiem w porównaniu do samochodów na gaz LPG jest obecnie o 40% tańsza. 

Analitycy firmy Reflex, monitorującej rynek paliw, zakładają, że podwyżki cen oleju napędowego wyhamowują i możemy spodziewać się spadków cen hurtowych w najbliższych dniach. Ceny energii elektrycznej, które monitorujemy (szczegóły tutaj), nie zmieniły się od połowy czerwca 2022 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *