M3P is the new LFP – nowe baterie dla Tesli z Chin?

Mniej więcej od lipca w branży motoryzacyjnej krążą pogłoski o wprowadzaniu do stadium masowej produkcji nowego typu baterii. Nowe ogniwa mają mieć około 10-20% większą gęstość energii od stosunkowo tanich baterii LFP. To przełoży się na wyraźnie większy zasięg pojazdów, przy wciąż umiarkowanej cenie akumulatora. Tesla jest ponoć zainteresowana.

Dostawca baterii LFP do Tesli, firma CATL, zaprezentowała nowy typ akumulatora podczas imprezy World New Energy Vehicle Congress w Pekinie. Chodzi o bardziej zaawansowaną wersję chemii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe) nazywaną M3P. W takiej baterii żelazo zastępowane jest magnezem, cynkiem i aluminium. Dzięki baterii M3P, ogniwa CATL mogłyby zwiększyć zasięg pojazdu do 700 km. Baterie M3P będą wykonane z materiałów, które według CATL obniżą koszty produkcji ogniw w porównaniu z bateriami opartymi na niklu i kobalcie (NCA – stosowane np. w Teslach Long Range i Performance). 

Całkiem przejrzyste omówienie obecnie produkowanych popularnych typów baterii do elektryków znajdziecie tutaj

M3P najpierw dla Tesli z Chin?

Według branżowych źródeł CATL zakończył już testy wewnętrzne nowych ogniw i wysłał testowe wersje baterii do producentów samochodów. Te same źródła donoszą, że nowe baterie, jako pierwsza na masową skalę mogłaby zacząć montować Teslach, w Modelu 3 oraz Y montowanych w Szanghaju. Moglibyśmy wtedy w Europie spodziewać się dostaw samochodów z wyraźnie lepszym zasięgiem i umiarkowanie tylko wyższą/tą samą ceną.

W tej całej historii z bateriami M3P wciąż jest dużo znaków zapytania, jednak początek września przyniósł kolejne informacje, które zaczynają układać się w jedną całość. Czekamy na oficjalne potwierdzenie z Tesli, czy/kiedy ruszy produkcja samochodów z nowymi ogniwami.

Zdjęcie otwierające: CATL/CNEVPost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *