Tesla Model Y kradnie show w crash teście – pięć gwiazdek wg Euro NCAP (VIDEO)

Tesla Model Y z europejskiej fabryki przeszła właśnie serię testów bezpieczeństwa przeprowadzanych przez Euro NCAP. Auto osiągnęło rekordowe wyniki zarówno w kategorii ochrony dorosłych pasażerów. Także wynik systemów bezpieczeństwa opartych na kamerach zyskał rekordowe wynik 98%. 

Tesla Y produkowana w Europie (MiG – Made in Germany) nie ma na pokładzie radaru, a wszystkie systemy zapobiegania kolizji działają w oparciu o system kamer Pure Vision. To właśnie ten system został oceniony niemal na maksymalną liczbę punktów zyskując finalną ocenę 98%. Kamery świetnie radziły sobie zarówno w dzień jak i w nocy. Nie ma zatem strachu, że Tesla z wyłączonym przez aktualizację radarem będzie sobie radzić na drodze gorzej – pisaliśmy o tych obawach tutaj.
Ocena zapobiegania kolizji z pieszymi została oceniona jako nadzwyczaj dobrze działająca. Reakcje systemu unikające kolizji z rowerzystami osiągnęły maksymalną liczbę punktów. Co więcej system „Collision Avoidance Driver Monitoring” monitoruje również zachowanie kierowcy. Wykrywa jego znużenie czy rozproszenie, przez co automatycznie zmienia czułość układu Forward Collision Warning. W rezultacie ten reagował z większym wyprzedzeniem i bardziej stanowczo.

Warto obejrzeć video z crash testów i badania różnych systemów bezpieczeństwa

Video z badań Tesli Model Y – Euro NCAP

Tesla Y chroni pasażerów…

W kategorii ochrony dorosłych pasażerów auto oceniono na 97% i to pomimo, że Model Y nie jest wyposażony w poduszki kolanowe. Auto nie ma także aktywnych ani regulowanych zagłówków, przednich i tylnych foteli. Mimo to są one zaprojektowane tak dobrze, że w testach zdobywały pozytywne oceny.

W przypadku ochrony dzieci Model Y dostał 87%. To nie jest wynikie rekordowym, ale porównywalnym np. z BMW i4 i nieco lepszym niż przyznany KIA EV6.

… i kradnie show

W komentarzu opublikowanym przez Euro NCAP napisano, że “Tesla Model Y” skradła show, podczas najnowszej sesji testowej gdzie badano również elektrycznego Genesisa GV60 oraz nową KIA Niro. 

Brawo dla inżynierów Tesli, gratulacje dla użytkowników Modelu Y MiG – bezpiecznych podróży!

Wyniki najnowszych testów znajdziecie tej tabeli na stornie Euro NCAP. Pełny raport z badania Tesli Y z Berlina jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *