Indeks Oszczędności z jazdy elektrykiem – diesel wciąż mniej opłacalny niż benzyna

Prezentujemy najnowsze wyliczenia na ile jazda elektrykiem jest opłacalna w porównaniu do podróżowania samochodem napędzanym olejem napędowym, benzyną lub LPG. W ostatnim tygodniu diesel wyraźnie potaniał. Jednak oszczędności z jazdy elektrykiem to wciąż ponad 730 zł wobec spalania oleju napędowego.

Jak co tydzień publikujemy wyliczenia na ile jazda elektrykiem jest opłacalna, biorąc pod uwagę zmieniające się ceny paliw. O tym jakie założenia przyjmujemy do naszych wyliczeń możecie przeczytać tutaj. Możecie również pobrać plik XLS tutaj i dostosować wyliczenia do własnych potrzeb, modyfikując np. roczny przebieg czy zużycie energii/paliwa.
Pamiętajcie – plik do edycji tylko po pobraniu na własny dysk.

Oszczędności z jazdy elektrykiem

Według analiz firmy Reflex ubiegły tydzień zakończył się spadkami cen paliw na stacjach. Za litr benzyny PB95 trzeba było zapłacić 6,53 zł (12 gr/l mniej niż tydzień wcześniej), olej  napędowy kosztował 7,56 zł/l (-18 gr/l), autogaz 3,15 zł/l (-2 gr/l). Cena energii elektrycznej, którą przyjmujemy do wyliczeń nie zmieniła się od czerwca. 

Dla jeżdżących elektrykami oznacza to, że obecnie oszczędzamy 727 zł miesięcznie w porównaniu do tankowania benzyny, 733 zł na miesiąc w porównaniu do spalających olej napędowy oraz 327 zł wobec tankowania LPG. 

Rocznie przekłada się to na 8 720 zł mniej wydane na pokonanie 20 000 km w porównaniu do benzyny, 8 794 zł oszczędności wobec tankowania ON oraz 3 919 zł mniej niż mielibyśmy zużywać autogaz. 

Tyle samo oszczędności wobec benzyny i diesla

Pomimo wyraźnego spadku ceny oleju napędowego w ubiegłym tygodniu oszczędności z jazdy elektrykiem wobec zużywania benzyny i oleju napędowego są podobne. Średnio kierowca elektryka oszczędza na energii około 73% w porównaniu do spalania paliwa. Przypomnijmy, w poprzedniej edycji Indeksu Oszczędności, z uwagi na rekordową cenę ON oszczędności z jazdy elektrykiem wobec tego paliwa wynosiły rekordowe 74%. 

Analitycy firmy Reflex zauważają, że w ostatnim tygodniu ceny benzyny 95 spadły do poziomu z kwietnia br. i oddaliły się od rekordu z 10 czerwca br. o 1,44 zł/l. Ceny diesla wciąż przekraczają poziom 7 zł/l i są niższe od marcowego rekordu o 28 gr/l.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *