Tesla S Plaid szybsza niż Bugatti Chiron za 16,5 mln złotych

Kanał DragTimes regularnie publikujący na Youtube wyścigi na ¼ mili wrzucił właśnie pojedynek pomiędzy Teslą Model S Plaid i Bugatti Chiron, za które zapłacić trzeba jakieś… 16,5 miliona złotych.

Wyścig na ¼ mili przeprowadzono pięciokrotnie, w kilku konfiguracjach. Trzy razy ze startu zatrzymanego oraz dwa razy z rozbiegu od prędkości 40 do 165 mil na godzinę (65 km/h do 260 km/h). Trzeba przyznać, że kierowca/właściciel Chirona dość ospale reaguje na starcie i zdecydowanie nie jest zawodowym drag-racerem. Mimo to potężny silnik W16 sprawia, że przeciążenia podczas przyspieszenia sięgają 0,7G (1G = siła przyciągania ziemskiego).

4:1 dla Tesli Plaid

Chiron wygrywa z Teslą tylko raz na 5 wyścigów, kiedy na nasze oko robi lekki falstart. Tesla Model S Plaid jest lżejsza od Chirona o około 225 kg. Bugatti napędza 8 litrowy silnik W16 z czterema turbosprężarkami, generujący w szczycie moc 1500 KM. Silnik w przedziale od 2000 do 6000 obr./min. dostarcza 1600 Nm momentu obrotowego. To tyle ile w 40-tonowych ciężarówkach. Chiron kosztuje około 3,6 mln USD, to jest około 16,6-17,0 mln zł (zależnie od kursu USD/PLN)

W Tesli Model S Plaid trzy silniki (dwa z tyłu, jeden na przednią oś) generują łącznie 1020 KM. Tesla nie publikuje oficjalnie informacji na temat momentu obrotowego, jednak na hamowni auta osiągają wynik w okolicy 1220 Nm w szczycie. Przy czym krzywa momentu jest bardzo płaska od samego startu i lekko opada wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika. Tesla S Plaid jest do zamówienia w Polsce od 666,9 tys. zł.
Wyścig możecie zobaczyć poniżej, a badanie Tesli S Plaid na hamowni, zrobione także przez DragTimes do obejrzenia tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *