Indeks Oszczędności – mniej za paliwa, ale elektrykiem wciąż ponad 70% taniej

Ostatni tydzień przyniósł dalsze obniżki cen paliw, mimo to olej napędowy jest o jedną trzecią droższy niż rok wcześniej, a za benzynę trzeba płacić o 10% niż w ubiegłym roku. To sprawia, że oszczędności z jazdy elektrykiem wciąż wynoszą ponad 70% w porównaniu do aut napędzanych paliwami płynnymi.

Informacje na temat tego jak wyliczamy Indeks Oszczędności znajdziecie tutaj

Po ostatnich obniżkach paliw roczne oszczędności z jazdy elektrykiem wobec samochodu napędzanego benzyną wynoszą 8 431 zł, zaś w porównaniu do diesla 8 659 zł. W skali miesiąca kierowcy tankujący benzynę płacą 703 zł więcej niż kierowcy elektryków. Zaś użytkownicy diesli zostawiają na stacjach paliw 722 zł więcej na miesiąc.

Dieslem wciąż drożej niż benzyną

Dla użytkowników elektryków oznacza to oszczędności rzędu 72% w porównaniu do aut benzynowych i 73% w porównaniu do samochodów z silnikami diesla. Dla porównania, koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym wynosi niecałe 12 zł, zaś samochodem spalinowym 54-55 zł za 100 km, zależnie od rodzaju paliwa. Znacznie mniej płacą kierowcy tankujący gaz LPG. Po ostatnich obniżkach cen paliw koszt przejechania 100 km “na gazie” wynosi 31 zł, a oszczędności wobec elektryka wynoszą już tylko 38%. 

Oszczędności możecie wyliczyć sami, korzystając z pliku XLS, który przygotowaliśmy. Można zmieniać cenę paliw, energii, zużycie paliwa dla poszczególnych rodzajów napędu. Plik do edycji dostępny jest po pobraniu tutaj na własny komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *