Radar nie działa, nawet jeśli Tesla Wam tego nie mówi

Wygląda na to, że Elon Musk wyłączył radary w naszych Teslach wielu o tym nie mówiąc. System domyślnie ma pracować wyłącznie w oparciu o kamery, tak jak w najnowszych egzemplarzach z 2022 r. Choć w naszym przypadku noty aktualizacji tego nie pokazują, to sądzimy, że Pure Vision już działa. Żegnaj radarze.

Uważnie śledziliśmy komunikaty aktualizacji, które wyświetlała nasza Tesla, bo zgodnie z zapowiedziami od wersji 2022.20.9 radar w naszym samochodzie miał być wyłączony. Obecnie mamy w samochodzie (TM3 RWD, early 2022) wersję oprogramowania 2022.28.2 (opis ostatnich zmian nowych wersji softu tutaj i tutaj) i na liście nowych funkcji nie pojawił się dotąd Pure Vision. Ale auto jeździ już jak na kamerach, bez radaru.

Taki komunikat powinien się pojawić na liście zmian aktualizacji. U nas go nie było, zaś auto jeździ dokładnie jak w opisie tej funkcji.

Mamy Pure Vision bez radaru – dlaczego tak sądzimy

Po ostatnich aktualizacjach jeździliśmy głównie po mieście, gdzie nie można w pełni poczuć zmian działania autopilota, dłuższą trasę zrobiliśmy dopiero weekend. Oto co sprawia, że mamy podejrzenia, że Elon Musk po cichu wyłączył nam radar.

  1. Automatyczne światła drogowe – opcja włącza się za każdym razem gdy włączymy autopilota. Nawet przy niskiej prędkości. Automatyczne światła drogowe da się wyłączyć (dźwignią po lewej), nie tak jak opisywał Bjorn Nyland zmagając się z Pure Vision w Modelu Y.  
  2. Automatyczne światła drogowe działają lepiej – widzimy dużą poprawę w reakcji systemu na nadjeżdżające samochody. Rzadko oślepiamy kierowców jadących z naprzeciwka. Jeszcze kilka tygodni temu system działał bardzo leniwie i późno przełączał z długich na światła mijania.
  3. Samochód jest dużo ostrożniejszy podczas jazdy, szczególnie w trudnym otoczeniu (remonty, przebudowy, żółte linie, pachołki wzdłuż pasa ruchu). Autopilot obniża prędkość do 50-40 km/h w miejscach, gdzie wcześniej bez problemu jechał regulaminowe 70 km/h. Szczególnie odczuwalne w nocy. Co ciekawe, system radzi sobie z utrzymaniem auta w pasie ruchu w takich warunkach, przy wyższej prędkości (70-80 km/h), gdy zmusimy go do szybszej jazdy naciskając pedał przyspieszenia.
  4. Prędkość maksymalna na autopilocie – najważniejsza poszlaka. Nie można ustawić wyższej prędkości autopilota niż 140 km/h. Auto jedzie szybciej tylko na aktywnym tempomacie, ale opcja kierowania jest wtedy niedostępna. Wcześniej auto było zdolne do jazdy na autopilocie do prędkości 150 km/h.
Więcej niż 140 km/h na autopilocie nie da rady

Elon Musk wielokrotnie już zapowiadał, że chce oprzeć Autopilota Tesli i pełną zdolność do jazdy autonomicznej (FSD) wyłącznie o kamery. Wygląda na to, że w imię zbierania danych z jak największej liczby pojazdów Tesla wyłączyła już radary w autach, gdzie urządzenia fizycznie są zamontowane.

Bez radaru gorzej?

Wszystkie te opisane zjawiska mają wspólne cechy wykorzystania Pure Vision, bez radaru. Czy to źle? Jeszcze nie wiemy. Podobało nam się podróżowanie z prędkością 150 km/h na autopilocie po niemieckich autostradach. Wciąż sądzimy, że radar ma przewagę nad kamerami, np. w bardzo gęstej mgle. Z drugiej strony systemy Tesli Model Y oparte o kamery otrzymały najwyższe noty w testach Euro NCAP, pisaliśmy o tym tutaj.

Damy Wam znać jeżeli zaobserwujemy inne zmiany w samochodzie, które mogą wynikać z wyłączenia radaru.

Zdjęcie otwierające: choć ograniczenie na ekranie pokazuje 70 km/h jechaliśmy przepisowo. W tym miejscu autostrada (A1) jest już otwarta i dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h.

One thought on “Radar nie działa, nawet jeśli Tesla Wam tego nie mówi

  1. Wystarczy troche poczytac na innych portalach, zeby sie dowiedziec, ze wzmianka o Vision Only pojawia sie we wczesniejszych release notesz. Wystarczy przewinac ekran w dol. U mnie pojawila sie pod 20.x dopiero po wgraniu 24.6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *